دکتر سهیلا طاهری

متخصص پوست و مو


کلینیک یاس

آدرس مطب

پاک کردن تاتو با لیزر

از آنجا که هر تاتو منحصر به فرد است، تکنیک های حذف باید متناسب با هر تاتو انتخاب شود. در گذشته، تاتوها را با روش های مختلفی پاک می کردند، اما در بسیاری از موارد، اثر زخم ناشی از پاک کردن تاتو ناخوشایندتر از خود تاتو به جا می ماند. کسانی که قبلا تاتو خود را پاک کرده اند نامزدهای خوبی برای لیزر درمانی هستند. تاتوهایی که به روش های قدیمی و سنتی به خوبی پاک نشده اند به لیزر خیلی خوب جواب می دهند.برای پاک کردن تاتو، شما باید به یک متخصص پوست یا مرکز جراحی معتبر مراجعه کنید که از کار درمانی آنها مطمئن باشید. بسته به اندازه و نوع رنگ به کار رفته در تاتو، روش های پاک کردن تاتو متفاوت خواهد بود. تاتو ممکن است در دو تا چهار جلسه کاملا پاک شود البته تعدادجلسات بسته به نوع تاتو متفاوت است. قبل از پاک کردن تاتو در طی مشاوره پزشک به شما می گوید که روند درمان شما به چه صورت خواهد بود. درمان با لیزر از یک بیمار به بیمار دیگر بسته به سن، اندازه، و نوع خال کوبی (مبتدیانه و یا حرفه ای) متفاوت است. رنگ پوست بیمارو هم چنین عمقی که رنگدانه های تاتو در پوست نفوذ کرده نیز بر انتخاب روش حذف تأثیر می گذارد.

مراحل پاک کردن تاتو با لیزر
-
بیشتر بیماران نیاز به بیهوشی ندارند با این حال، بسته به محل تاتو و آستانه درد بیمار، پزشک ممکن است از نوعی از بیهوشی (کرم بی حسی موضعی یا تزریق داروی مسکن) استفاده کند.
- گذاشتن محافظ چشم در برابر لیزر برای بیمار
- تست واکنش پوست به لیزر برای تعیین انرژی مؤثر برای درمان
- تست اشعه لیزر روی یک قسمت از پوست
برای پاک کردن تاتوهای کوچک به پالس کمتری نیاز است در حالی که تاتوهایی که بزرگتر و عمیق تر هستند به پالس بیشتری جهت پاک شدن نیاز دارند. بعد از هر جلسه تاتو بی رنگتر می شود.
- بلافاصله پس از درمان، یک کیسه یخ برای تسکین منطقه درمان استفاده می شود. سپس از بیمار خواسته می شود یک کرم آنتی بیوتیک موضعی روی آن ناحیه بمالد. در صورتی که در معرض آفتاب قرار گرفتید حتما باید از ضد آفتاب استفاده کنید.

عوارض جانبی احتمالی حذف تاتو با لیزر چیست ؟
حذف تاتو با لیزر عوارض جانبی کمی دارد. با این حال، شما باید از این عوارض آگاهی داشته باشید و سپس تصمیم خود را جهت انجام آن بگیرید.
- پس از پاک کردن تاتو احتمال ایجاد عفونت وجود دارد. هم چنین لیزر ممکن است باعث ایجاد اسکار شود.
- شما هم چنین ممکن است دچار هایپوپیگمنتیشن شوید، که در آن پوست تحت درمان کم رنگ تر از از پوست اطراف می شود و یا هیپرپیگمانتاسیون، که در آن پوست محل درمان تیره تر از پوست اطراف می شود.
تاتوهای آرایشی مانند خط لب، خط چشم، ابرو ممکن است پس از درمان با لیزر تیره شوند. اصولا تاتوهای تیره معمولا پس از درمان محو می شوند.

پاک کردن تاتو با لیزر بی خطر است ؟
پاک کردن تاتو توسط لیزر با لیزر بی خطر است و احتمال ایجاد ایجاد اسکار کم است. درمان با لیزر اغلب ایمن تر از بسیاری از روش های سنتی مانند برداشتن پوست آن ناحیه، درم ابریژن یا "سالابریژن است زیرا لیزر قادر به درمان رنگدانه های منطقه مورد نظر می باشد. بعضی از رنگ ها مثل آبی مشکی وقهوه ای به طور مؤثرتر از دیگر رنگ ها پاک شوند. پاسخ به درمان توسط لیزر در مورد بقیه رنگ ها تحت بررسی است.
دستگاه لیزر یاگ (لیزر کیو سوییچ)، Nd Yag Laser یا لیزر Q switch دستگاه بسیار مؤثر در درمان خالکوبی یا تاتو و لک های پوستی است. این دستگاه دو طول موج ۵۳۲ و ۱۰۶۴ را می تواند تولید کند. طول موج ۵۳۲، نفوذ کمتری در پوست دارد و بر اپیدرم اثر می کند و درمان بسیار مؤثری برای کک و مک، لنتیگو و ملاسماهای سطحی می باشد. طول موج ۱۰۶۴ قدرت نفوذ بیشتری دارد و در درمان ملاسماهای عمقی و پاک کردن تاتوها کاربرد دارد. پاک کردن تاتو در ۴-۳ جلسه بدون ایجاد اسکار روی پوست، انقلابی در درمان تاتو ایجاد کرده است.


آدرس مطب : اصفهان، خیابان بزرگمهر اول هشت بهشت غربی، مجتمع فدک، واحد 401
تلفن : 32665291 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیبیوگرافیاپلیکیشن دکترسهیلاطاهریوبسایت کلینیک یاسخدمات مطبگالریلیست موضوعی مقالاتلیپوماتیکهایفوتراپیپیوند موفیلرهامزوتراپیمراقبت های پوستمراقبت های موسیگار و عوارض پوستیزگیل تناسلی و درمانبیماری های منتقله جنسیهمه چیز درباره رنگ موواریس و درمانکاربرد های بوتاکسدرماپندانستنیهای کوتاه اما مفیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانخدمات ویژهلیزرها